BGP

Haberler

Tek modlu Fiber (SMF): Daha Yüksek Yetenek ve Daha İyi Geleceğe Hazırlama

Hepimizin bildiği gibi, çok modlu fiber genellikle OM1, OM2, OM3 ve OM4'e ayrılır. Peki tek modlu fibere ne dersiniz? Aslında, tek modlu fiber türleri, çok modlu fiberden çok daha karmaşık görünmektedir. Tek modlu optik fiberin iki ana spesifikasyon kaynağı vardır. Biri ITU-T G.65x serisi, diğeri ise IEC 60793-2-50 (BS EN 60793-2-50 olarak yayınlanmıştır). Hem ITU-T hem de IEC terminolojisine atıfta bulunmak yerine, bu makalede yalnızca daha basit ITU-T G.65x'e bağlı kalacağım. ITU-T tarafından tanımlanan 19 farklı tek modlu fiber optik özelliği bulunmaktadır.

Her türün kendi uygulama alanı vardır ve bu fiber optik özelliklerinin gelişimi, tek modlu optik fiberin ilk kurulumundan günümüze kadar iletim sistemi teknolojisinin gelişimini yansıtır. Projeniz için doğru olanı seçmek performans, maliyet, güvenilirlik ve güvenlik açısından hayati önem taşıyabilir. Bu yazıda, G.65x serisi tek modlu optik fiber ailelerinin teknik özellikleri arasındaki farklar hakkında biraz daha açıklayabilirim. Doğru kararı vermenize yardımcı olmayı umuyoruz.

G.652

ITU-T G.652 fiber, standart SMF (tek modlu fiber) olarak da bilinir ve en yaygın olarak kullanılan fiberdir. Dört çeşidi vardır (A, B, C, D). A ve B'de su tepe noktası vardır. C ve D, tam spektrum çalışması için su zirvesini ortadan kaldırır. G.652.A ve G.652.B fiberleri, 1310 nm'ye yakın bir sıfır dağılım dalga boyuna sahip olacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle 1310 nm bandında çalışmak için optimize edilmiştir. 1550 nm bandında da çalışabilirler, ancak yüksek dispersiyon nedeniyle bu bölge için optimize edilmemiştir. Bu optik fiberler genellikle LAN, MAN ve erişim ağı sistemlerinde kullanılır. Daha yeni varyantlar (G.652.C ve G.652.D), Kaba Dalga Boyu Bölmeli Çoğullamalı (CWDM) iletimi destekleyen 1310 nm ile 1550 nm arasındaki dalga boyu bölgesinde kullanılmalarına izin veren azaltılmış bir su tepe noktasına sahiptir.

G.653

G.653 tek modlu fiber, bir dalga boyundaki en iyi bant genişliği ile diğerindeki en düşük kayıp arasındaki bu çelişkiyi gidermek için geliştirildi. Çekirdek bölgesinde daha karmaşık bir yapı ve çok küçük bir çekirdek alanı kullanır ve sıfır kromatik dağılımın dalga boyu, fiberdeki en düşük kayıplara denk gelecek şekilde 1550 nm'ye kaydırılmıştır. Bu nedenle G.653 lifi, dispersiyon kaydırmalı lif (DSF) olarak da adlandırılır. G.653, erbiyum katkılı fiber amplifikatörler (EDFA) kullanan uzun mesafeli tek modlu iletim sistemleri için optimize edilmiş, azaltılmış bir çekirdek boyutuna sahiptir. Bununla birlikte, fiber çekirdeğindeki yüksek güç konsantrasyonu, doğrusal olmayan etkiler üretebilir. En zahmetli, dört dalgalı karıştırmadan (FWM) biri, sıfır kromatik dağılıma sahip Yoğun Dalga Boyu Bölmeli Çoğullamalı (CWDM) sistemde meydana gelir ve kanallar arasında kabul edilemez karışma ve parazite neden olur.

G.654

"Kesme kaydırılmış tek modlu optik fiber ve kablonun özellikleri" başlıklı G.654 spesifikasyonları. 1550 nm bandında düşük zayıflama ile aynı uzun mesafe performansını elde etmek için saf silikadan yapılmış daha büyük bir çekirdek boyutu kullanır. Genellikle 1550 nm'de yüksek kromatik dağılıma sahiptir, ancak 1310 nm'de çalışacak şekilde tasarlanmamıştır. G.654 fiber, esas olarak uzun mesafeli denizaltı uygulamaları için tasarlanmış 1500 nm ile 1600 nm arasındaki daha yüksek güç seviyelerini işleyebilir.

G.655

G.655, sıfır olmayan dağılım kaydırmalı fiber (NZDSF) olarak bilinir. Amplifikatörlerin en iyi çalıştığı C-bandında (1530-1560 nm) küçük, kontrollü bir kromatik dağılıma sahiptir ve G.653 fiberden daha büyük bir çekirdek alanına sahiptir. NZDSF fiber, sıfır dağılımlı dalga boyunu 1550 nm çalışma penceresinin dışına taşıyarak dört dalgalı karıştırma ve diğer doğrusal olmayan etkilerle ilgili sorunların üstesinden gelir. (-D)NZDSF ve (+D)NZDSF olarak bilinen iki tür NZDSF vardır. Dalga boyuna göre sırasıyla negatif ve pozitif eğime sahiptirler. Aşağıdaki resim, dört ana tek modlu fiber tipinin dağılım özelliklerini göstermektedir. G.652 uyumlu bir fiberin tipik kromatik dağılımı 17ps/nm/km'dir. G.655 fiberleri esas olarak DWDM iletimini kullanan uzun mesafeli sistemleri desteklemek için kullanıldı.

G.656

Bir dizi dalga boyunda iyi çalışan liflerin yanı sıra, bazıları belirli dalga boylarında en iyi şekilde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, Orta Dispersiyon Fiber (MDF) olarak da adlandırılan G.656'dır. 1460 nm ve 1625 nm'de iyi performans gösteren yerel erişim ve uzun mesafeli fiber için tasarlanmıştır. Bu tür fiber, belirtilen dalga boyu aralığında CWDM ve DWDM iletimini kullanan uzun mesafeli sistemleri desteklemek için geliştirilmiştir. Aynı zamanda, CWDM'nin metropol alanlarda daha kolay konuşlandırılmasını sağlar ve DWDM sistemlerinde fiber kapasitesini artırır.

G.657

G.657 optik fiberlerin, G.652 optik fiberlerle uyumlu olması amaçlanmıştır ancak farklı bükülme hassasiyeti performansına sahiptir. Performansı etkilemeden liflerin bükülmesine izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, fiberin daha fazla bükülmesini sağlayarak, kaplamada kaybolmak yerine başıboş ışığı çekirdeğe geri yansıtan optik bir hendekle elde edilir. Hepimizin bildiği gibi kablo TV ve FTTH endüstrilerinde sahada bükülme yarıçapını kontrol etmek zordur. G.657, FTTH uygulamaları için en son standarttır ve G.652 ile birlikte son damla fiber ağlarda en yaygın olarak kullanılan standarttır.

Yukarıdaki pasajdan, farklı türde tek modlu fiberin farklı uygulamaları olduğunu biliyoruz. G.657, G.652 ile uyumlu olduğundan, bazı planlayıcılar ve kurulumcular genellikle bunlarla karşılaşabilir. Aslında G657, özellikle FTTH uygulamaları için uygun olan G.652'den daha büyük bir bükülme yarıçapına sahiptir. Ve G.643'ün WDM sisteminde kullanılması sorunları nedeniyle, artık nadiren konuşlandırılıyor ve yerini G.655 alıyor. G.654 esas olarak denizaltı uygulamasında kullanılır. Bu pasaja göre, doğru kararı vermenize yardımcı olabilecek bu tek modlu fiberleri net bir şekilde anladığınızı umuyorum.


Gönderim zamanı: Eylül-03-2021